O nás
Proč VitoResin?
VitoResin je spojením dvou částí, a to VITO jako Vitorazsko a RESIN jako pryskyřice. Všechny naše výrobky vznikají v malé rodinné dílně v jižních Čechách, kousek od hranic s Rakouskem. Historicky se tahle oblast nazývá Vitorazsko (něm. Weitraer Gebiet) a je to území na pomezí jihočeského Novohradska a Třeboňska a dolnorakouského Waldviertelu. Když jsme hledali pro naši tvorbu nějaký název, chtěla jsem něco, co nás bude nějak identifikovat s místem, které mám moc ráda. A tak vznikl VitoResin.
Proč zrovna práce s epoxidem?
Roky jsme pracovali u počítače a postupně jsme docházeli k tomu, že by nás lákalo dělat něco víc hmatatelného, dělat něco rukama, aby z té práce vznikalo něco, co udělá radost a má dlouhodobou hodnotu. Já byla od dětství kreativní a věčně jsem něco malovala, tvořila, modelovala, vystřihovala a nutila ostatní členy rodiny, aby navštěvovali mé výstavy, vernisáže a prodejní aukce v dětském pokoji. Když do našeho zrekonstruovaného příbytku vytvořil Pavel famózní jídelní stůl a konferenční stolek s perfektně svařeným podnožím, dostaly moje plány jasnější obrysy. Byla jsem v úžasu, jak moc je vlastně můj muž zručný, když odejde od počítače. A pak jsme se zamilovali do práce epoxidových mistrů a sami ji začali studovat. A protože nerada dělám zbytečné chyby, vždycky všechno studuji opravdu důkladně, než se do něčeho pustím. Tahle fáze tedy byla poměrně dlouhá. Nejdřív jsme hodně četli, Pavel sledoval celou řadu videí a pak jsme se vydali na první workshop a školení. A pak už nebylo návratu, protože jsme se do pryskyřice definitivně zamilovali :-)
Jak to bylo dál?
Zjistili jsme, že nechceme šudlat nic pokoutně někde na koleni, takže první investice vedly do nákupu strojů, bez nichž to prostě nejde. Odlili jsme první stolek a první hodiny. Učili se, že co na videích vypadá jednoduše a rychle, ve skutečnosti vyžaduje precizní pečlivou práci a spoustu času. Občas jsme něčím strávili hodiny času, abychom se následně vrátili o dva kroky zpět, opravovali chyby a opět pokračovali ty dva kroky dopředu. Zjistili jsme, že pryskyřice si žije svým vlastním životem a že nám to vlastně nevadí. Že když jí dáme "volnou ruku" a čas, předvede nám vlastní kouzla. Spoustu věcí už známe a umíme, ale ještě větší spoustu věcí máme v šuplíku "výzvy", u nichž víme, že zatím nenastal čas, abychom se do nich vrhali. Možnosti epoxidové pryskyřice jsou obrovské a člověk se má pořád kam posouvat. Já sama vnímám, že my jsme pořád na začátku.
Co tvoříme?
Začali jsme hodinami a konferenčními stolky. Kombinace dřeva a epoxidu na nich vynikne, když bychom něco pokazili, tak nás to úplně nezruinuje a třeba hodiny jsou za mě úžasný dárek. Konferenční stolek s epoxidovou pryskyřicí je úžasnou dominantou obývacího pokoje, je možné stolek sladit i s hodinami. Pak je výsledný dojem opravdu famózní. Já k tomu zkouším i šperky z přírodnin, u nás se vyloženě nabízí borové šišky a různé lesní poklady. Ale tady si pořád hledám cestu. Než půjdu se šperkařskou kůží na trh, ještě to asi bude chvilku trvat.
Z čeho tvoříme?
Používáme výhradně UV stabilní pryskyřici Veropal od českého výrobce Synpo. Stejně to máme i s pigmenty. Možná bychom mohli vyrábět o něco levněji, kdybychom kupovali jinou pryskyřici, ale proč riskovat, že výsledek nebude perfektní, nebo že pryskyřice bude v průběhu času měnit barvu? Takovou cestou jít nechceme. Dřevo máme nejradši s příběhem, ale to ze zahrady našich kamarádů nám teď vysychá, tak bereme i hezké dubové fošny, které se nám líbí svou kresbou. A aktuálně řešíme zajímavou lokální spolupráci, která by nám umožnila tvorbu z dalších druhů dřeva, přičemž každý kousek bychom si předem mohli prohlédnout a osahat.
Kdo je hlavní tvůrce?
Každý děláme něco a snažíme se na práci a výsledku domlouvat. To jde někdy snadno, a někdy taky ne :-) Asi bychom se v řadě činností dokázali zastoupit, ale v základu je to tak, že Pavel vytváří formy, upravuje dřevo, frézuje, brousí a taky svařuje podnoží pro stolky. Leona pracuje s pryskyřicí, vybírá barvy, leští finální výrobky a odpovídá za konečný design. A taky fotí a píše.